Drodzy Przewodnicy, Koleżanki, Koledzy, Sympatycy,
Proponujemy Wam kolejną jesienną autokarową wycieczkę krajoznawczą po ciekawych zakątkach Polski w okresie 8-11. listopada 2008. Korzystny układ wolnych dni umożliwia nam tym razem zorganizowanie 4-dniowej eskapady na Pomorze Zachodnie.
Ułożyliśmy program ?maximum?, który będziemy starali się realizować w miarę możliwości. Obejmuje on atrakcje turystyczne o różnym znaczeniu. Obok ?pereł architektury sakralnej? ? katedry w Kamieniu Pomorskim czy bazyliki w Stargardzie Szczecińskim, zobaczymy urocze prowincjonalne drewniane kościółki, zamki lub ich pozostałości, pamiątki po Zakonie Templariuszy i Zakonie Joannitów, starówki i średniowieczne mury licznych miast i miasteczek oraz całą masę interesujących obiektów. Towarzyszyć nam będzie piękna przyroda. Jak zwykle, oczekujemy na włączenie się uczestników w realizację ?zadań przewodnickich?.
Planowana trasa wycieczki:
Dzień 1. (sobota) 08. 11. Warszawa ? Sierpc - Toruń ? Bydgoszcz ? Koronowo [Z: bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP w kompleksie pocysterskim, gotycka z końca XIII i I poł. XIV w., bogato wyposażone barokowe wnętrze z końca XVII w.] ? Zamarte [Z: kościół NMP w zespole pobernardyńskim, późnobarokowy z 1746-79, stiuki i polichromia z 1777-8, wyposażenie rokokowe] - Człuchów ? Gwieździn [Z: kościół drewniany z XVII w.] - Szczecinek - Czaplinek (nocleg).
Dzień 2. (niedziela) 09. 11. Czaplinek ? Stare Drawsko [Z: ruiny zamku Templariuszy] - Połczyn Zdr. [Z: kościół NMP z XIV w., przebudowany w XIX w.; rynek z kamienicami z XVIII i XIX w.; zamek z XIV w., przebudowany w XVIII w.; park zdrojowy z rosarium i alpinarium] ? Tychowo [Z: największy w Polsce głaz narzutowy] ? Karlino ? Kołobrzeg [Z: gotycki kościół p.w. Wniebowstąpienia NMP z XIV w., Baszta Prochowa, Kamienica Schlaffenów z XV-XVII w., Dom Braunschweigów z XVII w.] ? Trzebiatów [Z: kościół p.w. Macierzyństwa NMP z 1305-70 r., zespół pałacowo-zamkowy z XVII-XVIII w., gotycka kaplica Św. Ducha, gotycka kaplica św. Gertrudy] ? Świerzno [Z: zespół dworski Flemmingów 1718-28 ? kompleks symetrycznie zakomponowanych budynków mieszkalno-gospodarczych oraz drewnianych szkieletowych bram, późnobarokowa polichromia sali dworskiej, park geometryczny francuski z pocz. XVIII w.; kościół drewniany z 1681, rozbudowany 1908-27] ? Kamień Pomorski [Z: katedra z XII-XIV w., restaurowana w latach 30-tych XX w., bogate wyposażenie wnętrza: chrzcielnica z XIII w. z ozdobną kratą z 1685, gotycki tryptyk ołtarzowy, rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, stalle, krucyfiks ? wszystkie elementy z XV w., barokowe organy z 1699, ambona z 1683; wirydarz przykatedralny z XIV w. z cennymi sprzętami, muzeum przykatedralne; gotycki ratusz z XIII/XIV w.; dwór kurii biskupiej z XIV-XVII w.] ? Babigoszcz ? Dzisna [Z: kościół drewniany ewangelicki, konstrukcja szkieletowa z 1600, polichromia z 1673] ? Babigoszcz - Stargard Szczeciński (nocleg).
Dzień 3. (poniedziałek) 10. 11.Stargard Szczeciński [Z: kościół NMP gotycki z końca XIII w., rozbudowany na późnogotycką bazylikę z obejściem oraz kaplicą Mariacką ok. 1400, sklepienie 1637-61, kościół p.w. św. Jana, późnogotycki z XV w., przebudowany w XIX w.; organistówka z XV-XVI w., murowana; mury i bramy miejskie z XV w.; kamienice gotyckie z XV i XVI w.] ? Pyrzyce [Z: kościół gotycki z XIII-XV w., kamienno-ceglane mury miejskie i baszty z XIII-XVI w., Brama Brańska, gotycka] ? Banie [Z: kościół romańsko-gotycki z XIII w., przebudowany w XIX w.; Baszta Prochowa] - Baniewice ? Swobnica [Z: ruiny zamku Joannitów z XIV w.] ? Rurka [Z: pozostałości zamku Templariuszy] ? Chojna [Z: kościół gotycki z XIV w., spalony w 1945, mury miejskie z XIII w., 2 bramy gotyckie z XV w., ratusz późnogotycki z XV w.] ? Moryń [Z: kościół romańsko-gotycki z XIII w., wieża z 1300; ruiny zamku z XIII-XIV w.] - Chwarszczany [Z: kościół Templariuszy kamienny z 1250, przebudowany w stylu gotyckim, polichromia późnogotycka] ? Kostrzyń [Z: zamek margrabiów brandenburskich, renesansowo-manierystyczny z 1550, obwarowania bastionowe z XVI w.] ? Gorzów Wlkp. (nocleg).
Dzień 4. (wtorek) 11. 11. Gorzów Wlkp. [Z: kościół katedralny p.w. Wniebowzięcia NMP ? Mariacki z XIII-XV w., aktualnie restaurowany i modernizowany, cenne wyposażenie wnętrza: gotycka grupa pasyjna na belce tęczowej, tryptyk ze sceną Ukrzyżowania w części centralnej, gotycki portal w pd. ścianie kościoła; fragment murów obronnych z XIV w.; Muzeum Lubuskie z ogrodem dendrologicznym; eklektyczna willa ? pałacyk Pauchscha z 1876 z parkiem krajobrazowym; spichlerz z 1763; secesyjny pałacyk i eklektyczna willa Maxa Bahra z parkiem krajobrazowym] ? Bogdaniec [Z: skansen] ? Świerkocin [Z: teren Zoo-safari] ? Skwierzyna ? Pniewy ? Bolewicko k/Nowego Tomyśla ? Stryków ? Warszawa.
[Długość trasy ? około 1600 km (480 + 300 + 200 + 520) + 100 km (dojazdy lokalne)]
Przewidywany koszt wycieczki: około 320 zł od osoby, w tym: przejazd komfortowym autokarem, realizacja programu i 3 noclegi w luksusowych warunkach hotelowych, bez wyżywienia.
Koszt ten jest dość wysoki, ale trasa podróży jest długa, wzrosły ceny benzyny, a z nimi - cennik przejazdów autokarowych. Hotele/ośrodki wczasowe ? choć udzielają nam sporych zniżek, podniosły ceny noclegów (ale i standard).
Liczymy na jeszcze kolorową jesień, malownicze plenery, sprawne nowoczesne latarki i sprzęt fotograficzny, wieczorne spotkania wypełnione śpiewem, krótkimi pokazami slajdów i relacjami z podróży/spływów.
Prosimy o śmiałe szybkie decyzje i potwierdzenie chęci wzięcia udziału w wycieczce do dn. 15 października pocztą elektroniczną, telefonicznie lub na czwartkowym zebraniu Koła.
Zaliczkę w kwocie 150,- zł (bezzwrotną w przypadku rezygnacji z wycieczki w ostatniej chwili) trzeba będzie wpłacić organizatorom wycieczki do dn. 24. października.
Ilość miejsc na wycieczce ? ograniczona pojemnością autokaru.
W następnym komunikacie ? około 27. października ? inne istotne informacje.
Serdecznie zapraszamy!
Michał Olczak, Krzysztof Bujnowski