Wspomnienie o Andrzeju Ochremiaku

15 października 2023 roku, na krótko przed 67 urodzinami, zmarł nasz kołowy kolega i przyjaciel, Andrzej Ochremiak, blacha nr 326. We wtorek, 24 października 2023 roku, przy pięknej pogodzie, pożegnaliśmy Go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Czytaj więcej...

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SKPB Warszawa

Zarząd SKPB zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SKPB Warszawa w sprawie rozpatrzenia odwołań od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego. Walne zebranie odbędzie się 29 września 2021 r. w formie online o godzinie 19:00, a w przypadku nie zgromadzenia się wystarczającej liczby członków - II termin wyznaczamy na ten sam dzień, godz. 19:15. Link do spotkania zostanie przesłany mailem.

Zgodnie z decyzją ostatniego Walnego Zebrania wszyscy członkowie Koła są członkami zweryfikowanymi i mają prawo uczestniczenia w Nadzwyczajnym zebraniu. W przypadku członków Koła, którzy nie otrzymali drogą mailową szczegółowych informacji wraz z dokumentami sprawy prosimy o kontakt na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zarząd SKPB Warszawa

Odszedł Kazik Makieła, blacha 501

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 grudnia 2021 r. odszedł od nas niespodziewanie Kazimierz Makieła (blacha 501, rok blachowania 1993).

Pogrzeb ś.p. Kazimierza Makieły rozpocznie się mszą żałobną we wtorek 11 stycznia 2022 r. o godz. 12:00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej. Po mszy odprowadzimy Kazimierza do miejsca spoczynku na Starych Powązkach, kwatera 291.

Czytaj więcej...

Bal Przewodnika 2018

Zapraszamy każdego Przewodnika, Półprzewodnika oraz Sympatyka SKPB Warszawa na Bal Przewodnika 2018! Impreza odbędzie się 3 lutego w Spółdzielczym Domu Kultury "Jowisz" przy ul. Chodeckiej 4 na Bródnie. To będzie prawdziwy KOSMOS, szczerze zachęcamy wszystkich gości do przebierania się! Wstęp płatny.

Czytaj więcej...

Życzenia

Szanowni Przewodnicy, Sympatycy, Drodzy Przyjaciele!

Na nadchodzące Święta chcemy przesłać Wam jak najlepsze życzenia! Niech ten świąteczny czas da nam wszystkim odrobinę wytchnienia od codziennych zmartwień, a Nowy Rok przyniesie garść dobrych informacji i i światło nadziei na powrót do normalności sprzed pandemii, tak byśmy mogli jak najszybciej znów się spotkać!

I Spotkania Karpackie 2017/2018

Zapraszamy na I Spotkanie Karpackie 2017/2018 organizowane przez Towarzystwo Karpackie w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Sezon 2017-2018 rozpocznie się wernisażem wystawy zatytułowanej "Płajowe opowieści, czyli trzy dekady z Almanachem Karpackim" uświetniającej jubileusz XXX-lecia wydawania półrocznika. Spotkanie będzie okazją do podsumowania płajowego dorobku,
a także do podziękowania autorom i czytelnikom za trzydziestoletnią wytrwałość
w uprawianiu karpackich zainteresowań i wierność karpackim tematom.

Czytaj więcej...

Nowe przewodniczki górskie zdały egzamin państwowy


Z wielką radością informujemy, że 1. października 2017 roku Zosia Jabs (683) oraz Ania Zając (708) zdały egzamin państwowy na przewodnika górskiego beskidzkiego III klasy. To pierwsze przewodniczki SKPB, które po ponownej zmianie przepisów zdobyły jednocześnie uprawnienia do prowadzenia grup na obszarze całych Beskidów. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Konkurs "WAKACJE 2016"

Uwaga, KONKURS! Byłaś/-eś na dowolnym wakacyjnym wyjeździe z SKPB Warszawa? Podziel się wspomnieniami i prześlij nam swoje najciekawsze zdjęcia, przygotowany filmik albo napisany esej! Czas na zgłoszenie prac mija 3 października 2016 r. godz. 23:59. Do wygrania nagrody niespodzianki związane z turystyką górską!

(fot. Artur Rojek)

Czytaj więcej...

Góry wartości - spotkanie z Markiem Janasem

Plakat GW2 A3 07Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu "Góry wartości". Naszym gościem będzie Marek Janas - Polski Himalaista, Alpinista i podróżni. Swoją przygodę z górami rozpoczął w 1963 roku. Zdobywał Alpy, Kaukaz, Hindukusz i Kordyriery. W 1974 roku zdobył Gaszerbrum 2, a w 1978 roku podczas wyprawy PKG na Kanczendzongę osiągnął wysokość 8440 m. Uczestniczył w wielu wyjazdach i wyprawach w góry egzotyczne - na Kamczatkę, w Pamir, Tien-Szan, Kaszmir, Nepal, Tybet, Ladakh, Andy, Patagonia, Etiopia, Mali. Współzałożyciel Polskiego Związku Alpinizmu  i członek jego władz, członek jonorowy Polskiego Klubu Górskiego. Odznaoczny dwukrotnie srebrnym medalem  "Za wybitne osiągnięcia sportowe" w alpinizmie.  

Kiedy: 31 maja (wtorek), godz. 18:30 

Gdzie: 1Piętro, ul. Foksal 11

Na spotkanie nie obowiązuje lista zapisów. Wstęp wolny.  LINK do wydarzenia na FB. 

VII Spotkanie Karpackie 2015/2016

MŁODA POLSKA NAD CZEREMOSZEM

Na ostatnim w tym sezonie Spotkaniu Karpackim przeniesiemy się na Huculszczyznę, aby odnaleźć tam ślady najbardziej znanych postaci młodopolskiej bohemy  w opowieści dr. Leszka Rymarowicza.  Będzie można usłyszeć o Przybyszewskim, Wyspiańskim, Rydlu, Orkanie, Kasprowiczu i wielu innych. W ramach spotkania będzie można również obejrzeć dokumenty i fotografie Władysława Pająka, leśniczego w Czywczynie oraz zupełnie nieznane obrazy Anieli Pająkówny. Spotkanie odbędzie się w piątek 20 maja 2016 r. o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 (Willa Pniewskiego).

Czytaj więcej...

Nowe władze SKPB 2015/2016

Dnia 25 marca 2015 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia SKPB Warszawa. Obradujące Walne Zebranie przyjęło sprawozdanie merytoryczne z działalności SKPB w roku 2014 i sprawozdanie finansowe za okres 1.01.2014 - 31.12.2014 oraz udzieliło absolutorium z pełnionej funkcji ustępującemu Zarządowi, a także wybrało nowe władze Stowarzyszenia na kadencję 2015/2016.

Czytaj więcej...

Nowe władze SKPB Warszawa 2016/2017

Dnia 13 kwietnia 2016 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia SKPB Warszawa. Obradujące Walne Zebranie przyjęło sprawozdanie merytoryczne z działalności SKPB w roku 2015 i sprawozdanie finansowe za okres 1.01.2015 - 31.12.2015 oraz udzieliło absolutorium z pełnionej funkcji ustępującemu Zarządowi, a także wybrało nowe władze Stowarzyszenia na kadencję 2016/2017.

Czytaj więcej...

VI Spotkanie Karpackie 2015/2016

 GORCE, CZYLI DZIKA PUSZCZA W MAŁYCH GÓRACH

Kolejne Spotkanie Karpackie poświęcone będzie Gorcom i Gorczańskiemu Parkowi Narodowemu, o których prelekcję wygłosi Ewa Strauchmann, kierownik Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania w Gorczańskim Parku Narodowym. Słuchacze dowiedzą się m.in. o roli, jaką park narodowy odgrywa w ochronie puszczy karpackiej i zagrożonych wyginięciem zwierząt: wilka, rysia, żbika, orła przedniego i głuszca. Spotkanie odbędzie się w piątek 15 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 (Willa Pniewskiego).

Czytaj więcej...

Walne Zebranie Członków SKPB Warszawa - 13.04.2016

Zarząd SKPB Warszawa informuje o zwołaniu corocznego Walnego Zebrania (sprawozdawczo-wyborczego) Członków Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie, które odbędzie się w środę 13 kwietnia 2016 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1, Warszawa) w sali 437. Zebranie w I terminie rozpocznie się o godz. 17:45, a w przypadku braku połowy Członków zwyczajnych Koła II termin rozpocznie się o godz. 18:00.

W programie Zebrania m. in. :

  • prezentacja sprawozdań merytorycznego i finansowego z działalności Stowarzyszenia w roku 2015
  • prezentacja sprawozdań Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego
  • wybór nowych władz Stowarzyszenia SKPB Warszawa kadencji 2016/2017
Czytaj więcej...

Wspomnienie o Marii Niewiteckiej-Mroczkowskiej (blacha 58)

"Pamiętam nasze rozmowy, a właściwie tę jedną rozmowę, którą prowadziłyśmy przez 53 lata. Kawał czasu."

Maria Niewitecka-Mroczkowska (blacha 58) zmarła 6 marca 2016 roku. Została pochowana w Poznaniu na Cmentarzu Górczyńskim.

Składamy wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom śp. Marii.

Kilka słów wspomnień o śp. Marii napisały Barbara Walicka "Fregata" i Dorota Chrustowska.

 

Zarząd SKPB Warszawa

Czytaj więcej...

V Spotkanie Karpackie 2015/2016

Na marcowych Spotkaniach Karpackich przypomniane zostaną biografie dwóch osób – Barbary Tondos i Jerzego Tura, konserwatorów zabytków, którzy mieli wielkie zasługi w ratowaniu karpackiego dziedzictwa kulturowego, a szczególnie karpackich cerkwi. Spotkania będą jednocześnie wernisażem wystawy zatytułowanej „Zabytki na karpackich bezdrożach” prezentującej część bogatego zbioru negatywów i odbitek fotograficznych przez nich wykonanych. Spotkanie jak zwykle odbędzie się w trzeci piątek miesiąca - 18 marca 2016 r. o godz. 18 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 (Willa Pniewskiego). Szczegóły na stronie: www.karpaccy.pl

Czytaj więcej...

Zabytki na karpackich bezdrożach

Towarzystwo Karpackie zaprasza na wystawę pt. "Zabytki na karpackich bezdrożach" zorganizowaną w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Zaprezentowana na niej została część bogatego zbioru fotografii autorstwa Barbary Tondos i Jerzego Tura. Wystawa będzie czynna od 8 marca do 25 kwietnia 2016 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 18 marca 2016 r. w trakcie kolejnych Spotkań Karpackich.

Czytaj więcej...

IV Memoriał Freda

W imieniu Organizatorów przekazujemy zaproszenie na IV Memoriał Freda. Tegoroczna edycja zbliża się wielkimi krokami! Impreza otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych. Memoriał odbędzie się 19 marca i tradycyjnie będzie podzielony na dwie części: turniej siatkarski wraz z wieloma innymi atrakcjami oraz spotkanie w Południku Zero (ul. Wilcza 25) z ciekawą osobą ze świata podróżniczego. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Zmiana lokalizacji spotkań SKPB

UWAGA! Od II semestru wtorkowe spotkania SKPB odbywać się będą na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (tzw. ELKA), ul. Nowowiejska 15/19, w salach na pierwszym piętrze budynku:

nr 170 - wykłady kursu przewodnickiego

nr 164 - spotkania Koła

Spotkanie z Ewą Berbeką

W czwartek 3 marca o godz. 18.30 w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11) w ramach promocji książki "Jak wysoko sięga miłość - życie po Broad Peak" odbędzie się spotkanie z Ewą Berbeką - żoną zaginionego trzy lata temu himalaisty Macieja Berbeki - zimowego zdobywcy Broad Peak. Książka jest zapisem wzruszających wspomnień dotyczących małżeństwa Berbeków, tego jak się poznali, w jakich okolicznościach brali ślub, kiedy rodzili im się kolejni synowie. Poprzeplatana jest górskimi opowieściami – zapisem himalajskich sukcesów i porażek Berbeki.

Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Góry Wartości - spotkanie z Andrzejem Paczkowskim

We wtorek 1 marca o godz. 18.30 w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11) odbędzie sie kolejne spotkanie z cyklu Góry Wartości. Gościem będzie Andrzej Paczkowski - alpinista, historyk i działacz opozycyjny. W okresie największych polskich sukcesów górskich był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu (7 kadencji). W III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, następnie przewodniczący Rady IPN. Na spotkaniu gość opowie o o funkcjonowaniu środowiska wspinaczkowego w realiach PRL oraz zaangażowaniu wspinaczy w działania "opozycyjne".

Zapraszamy!

Czytaj więcej...

IV Spotkanie Karpackie 2015/2016

Urszula Janicka-Krzywda – etnograf spod Babiej Góry – gość specjalny Piotr Krzywda

Lutowe Spotkanie Karpackie – z Babią Górą w tle – będą poświęcone pamięci Urszuli Janickiej-Krzywdy, osobie, która kochała i rozumiała góry jak mało kto. Urszula była etnografem, badaczką kultury ludowej Karpat, folklorystką, autorką niezliczonej ilości książek i artykułów poświęconych kulturze karpackich górali. Zapraszamy serdecznie w piątek 19 lutego 2016 r. o godz. 18 do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Więcej na stronie: www.karpaccy.pl

Czytaj więcej...

III Spotkanie Karpackie 2015/2016

O ŁOPIENCE SŁÓW KILKA, CZYLI DZIEJE ODBUDOWY CERKWI

Podczas pierwszego w 2016 roku Spotkania Karpackiego swoją prelekcję wygłosi Zbigniew Kaszuba, który przedstawi kolejne etapy przedsięwzięcia polegającego na odbudowie siłami społecznymi zespołu cerkiewnego w Łopience – bieszczadzkiej wsi nieistniejącej od blisko 70 lat. Opowieść będzie zilustrowana licznymi zdjęciami oraz fragmentami filmów. Serdecznie zapraszamy w piątek 15 stycznia 2016 roku o godz. 18 do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy Al. Na Skarpie 27. Szczegóły na stronie www.karpaccy.pl

Czytaj więcej...

Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat - nowa książka Stanisława Krycińskiego

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nowa praca Stanisława Krycińskiego pt. Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat. Jak podaje wydawca, książka jest próbą przedstawienia historii tego fragmentu Europy, począwszy od czasów jego zasiedlania po połowę XIX w. To historyczno-kulturowa wędrówka, w której przeczytamy o początkach tutejszego osadnictwa i teoriach z nim związanych, wędrujących figurach Matki Bożej, beskidzkim zbójnictwie, jak również o konfederacji barskiej, która czczona przez Polaków, zupełnie inaczej jawiła się Łemkom. Wydanie jest pierwszą częścią opracowania - kończy się w połowie XIX w. Następna część ukaże się w przyszłym roku - od połowy XIX w. do dziś.

Czytaj więcej...

Zmarł Andrzej Szamowski "Szaman", Przewodnik SKPB

Z przykrością informujemy, że 7 grudnia zmarł Przewodnik SKPB Andrzej Szamowski "Szaman" (kurs 1959/60, jeszcze przed wprowadzeniem blach). W górach, na nartach, przy ogniskach obdarzał nas serdeczną przyjaźnią, piosenką i optymizmem.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i przyjaciołom śp. Andrzeja.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 15 grudnia o godzinie 12:00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

Czytaj więcej...

Karpacki świat Bojków i Łemków

Bohaterem grudniowego Spotkania Karpackiego będzie profesor Roman Reinfuss i jego pasja fotografowania, dzięki której możemy oglądać nieistniejący już dziś, fascynujący świat łemkowskich i bojkowskich wiosek z lat trzydziestych XX wieku. W wydanym przez Wydawnictwo „Bosz” albumie pt. Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie znalazło się blisko 250 zdjęć, w większości dotąd nigdzie niepublikowanych, ze znajdującego się w zbiorach sanockiego Muzeum Budownictwa Ludowego archiwum prof. Reinfussa. O archiwum i o twórcy zgromadzonych w nim fotografii, a także o albumie opowie nam jego współautor, kustosz MBL-u, dr Hubert Ossadnik. Wszystkich miłośników Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny i karpackich zdjęć prof. Romana Reinfussa serdecznie zapraszamy w piątek 18 grudnia o godz. 18 do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27.

Czytaj więcej...

GÓRY WARTOŚCI - Spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem

15 grudnia rozpocznie się trzecia edycja spotkań z cyklu Góry Wartości. W tym sezonie myślą przewodnią cyklu jest ukazanie postawy solidarności wśród polskich himalaistów i alpinistów.  Pierwszym gościem będzie Janusz Onyszkiewicz, aplinista, himalaista, speleolog i polityk. 

KIEDY: 15.12 (wtorek) , godz. 18:30 

GDZIE: Foksal 11, lok.30 

Link do wydarzenia na Facebooku

Czytaj więcej...

Kalendarz SKPB na rok 2016

Przygotowaliśmy świąteczną niespodziankę!

Kalendarz SKPB na rok 2016!
To 12 kart (+ okładka) w formacie A3 z wyjątkowymi zdjęciami i kalendarium na każdy miesiąc roku. Karty spięte są spiralą na krótszym boku (powyżej zdjęć). Edycja mocno limitowana i zdecydowanie oryginalna! Do nabycia od 15 grudnia - także wysyłkowo.

Idealny pomysł na prezent z górskim akcentem :-)

Więcej zdjęć i szczegółów - kliknij TUTAJ.

Czytaj więcej...

Wigilia SKPB - 15 grudnia 2015

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia!

Serdecznie zapraszamy na Wigilię SKPB, która odbędzie się we wtorek, 15 grudnia 2015, o godzinie 19:00 w sali 412 (IV piętro) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy Przewodników z Rodzinami, Kursantów oraz wszystkich Sympatyków SKPB!

W ten wyjątkowy grudniowy wieczór będziemy mogli spotkać się z Przyjaciółmi i złożyć sobie świąteczne życzenia. Jak tradycja nakazuje – będzie opłatek, kolędy i świąteczne potrawy.

Czytaj więcej...

Rusza kolejny sezon Spotkań Karpackich

W listopadzie rusza kolejny cykl „Spotkań Karpackich” organizowanych przez Towarzystwo Karpackie. W każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18 w Willi Pniewskiego (obecnie Muzeum Ziemi PAN) przy alei Na Skarpie 27 w Warszawie miłośnicy Karpat spotykają się, by posłuchać ciekawych prelekcji o tych jedynych w swoim rodzaju górach, o ich historii i dniu dzisiejszym, o etnografii i geografii, czy też o dziejach związanych z nimi ludzi. W najbliższy piątek 20 listopada Roman Frodyma opowie o Operacji Gorlickiej.

Czytaj więcej...

Nadzwyczajne Walne Zebranie - 1.12.2015

Z inicjatywy Zarządu zwołane zostaje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SKPB Warszawa.

Zapraszamy Was 1 grudnia 2015 (wtorek) do sali 412 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa). Zebranie rozpocznie się o godz. 19:45, a w przypadku braku połowy Członków zwyczajnych Koła drugi termin rozpocznie się o godz. 20:00.

Czytaj więcej...

Msza św. w intencji zmarłych Przewodników

W najbliższych dniach szczególnie mocno będziemy myśleć o naszych zmarłych Bliskich. Będziemy wspominać także naszych nieżyjących już Kolegów i Koleżanki z Koła. Za Nich będziemy się modlić podczas Mszy św. odprawionej w tej intencji.

Msza św. za zmarłych Przewodników SKPB będzie sprawowana we wtorek 3 listopada o godz. 18.30 w Kościele Najświętszego Zbawiciela przy placu Zbawiciela w Warszawie (ul. Marszałkowska 37).

Zapraszamy do uczestnictwa w liturgii.

Czytaj więcej...

Zmarł Tomasz Kostrzewski, Przewodnik SKPB

Z przykrością informujemy, że zmarł Przewodnik SKPB Tomasz Kostrzewski (blacha 463).

Składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i przyjaciołom śp. Tomasza.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 9 września o godzinie 12:00 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy ul. Powstańców 30 w Ząbkach.

Czytaj więcej...

Pomóż Rodzinie Mikołaja - trwa zbiórka funduszy

Śmierć Mikołaja Łaniewskiego-Wołłka (1979-2015), naszego przewodnika i Przyjaciela, który zginął 29 lipca 2015 roku podczas przekraczania górskiej rzeki w Kirgizji, bardzo poruszyła osoby związane z warszawskim Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich, Jego kolegów ze środowiska lekarskiego i innych, którzy Go znali.

Najbliżsi przyjaciele z SKPB pomagają teraz żonie Hani Łaniewskiej-Wołłk i trójce ich małych dzieci – Tadziowi, Basi i Irence, które w chwili śmierci Taty miały zaledwie 6 lat, 3 lata oraz  1 rok i 9 miesięcy. Cała czwórka będzie jednak potrzebowała naszej pomocy, także tej finansowej, przez kolejne lata. Abyśmy mogli wesprzeć Hanię i dzieci w tragicznym dla nich momencie, uruchomiliśmy specjalne konto, na które można wpłacać darowizny dla nich.

Czytaj więcej...

Zginął Mikołaj Łaniewski-Wołłk (1979-2015)

Mikołaj Łaniewski-Wołłk

Podczas przekraczania górskiej rzeki Surma-Tasz w Kirgizji 29 lipca 2015 roku zginął nasz Przyjaciel, przewodnik górski, lekarz i człowiek wielkiej pasji Mikołaj Łaniewski-Wołłk (1979-2015).

Poruszeni tragiczną śmiercią Mikołaja łączymy się w bólu z Hanią, Tadziem, Basią, Irenką, Rodzicami, Rodzeństwem i całą Jego Rodziną. 

Przyjaciele ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich

Czytaj więcej...

Spotkania Karpackie: Montes Lupi - Góry Wilcze - 15.05.2015

Na mapach z XVI w. fragment Karpat w rejonie źródeł Dniestru, Ungu i Sanu opatrywano oronimem Mons Lupi, czyli Góry Wilków. Po ponad czterystu latach do tej nazwy odwołuje się Zenon Wojtas – zafascynowany karpackimi drapieżnikami przyrodnik, fotograf, pracownik Magurskiego Parku Narodowego, który będzie gościem najbliższych Spotkań Karpackich. Opowie on o karpackich wilkach, niedźwiedziach, rysiach i orłach, o ich zwyczajach i o tym czego potrzebują, żeby przetrwać. Podczas prelekcji zaprezentowane zostaną autorskie zdjęcia oraz film o karpackich drapieżnikach. Wykład odbędzie się w piątek 15 maja o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...

SKPB na Nocy Muzeów

 

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje "Urodziny Karola", które nawiązują do tematu szeroko pojętego zamiłowania do gór, które odgrywały ważną rolę w życiu Karola Wojtyły. W planie znajduje się również wykład połączony z warsztatem "Jak nie zgubić się w górach" o podstawach orientacji w terenie. Prezentację i ćwiczenia poprowadzi przewodnik SKPB Krzysztof Lisak (blacha 600). Zapraszamy tych, którzy czasem jeszcze gubią się w górach!

Czytaj więcej...

Zmarła Grażyna Malewicz (z d. Hołownia) "Buźka", Przewodniczka SKPB

Z przykrością informujemy, że 25 kwietnia zmarła Przewodniczka SKPB Grażyna Malewicz (z d. Hołownia) "Buźka" (blacha 224).

Składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i przyjaciołom śp. Grażyny.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 30 kwietnia o godz. 12.00 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

Czytaj więcej...

Polskie wydanie pracy Paula R. Magocsi'ego pt. "Naród znikąd"

W 2015 roku ukazała się publikacja pt. Naród znikąd. Ilustrowana historia Rusinów Karpackich będąca polskim przekładem książki The People from nowhere autorstwa prof. Paula Roberta Magocsi'ego (tłum. Elżbieta Tkacz). To ilustrowana popularna praca prezentująca główne wiadomości na temat historii Rusinów Karpackich z uwzględnieniem całego obszaru zamieszkiwaniа przez ten etnos. Książka jest bogato ilustrowana i zawiera mapy wraz z ich omówieniem. Można ją nabyć m.in. w Oficynie Wydawniczej REWASZ (link).

Czytaj więcej...

Zmarł Andrzej Czempiński "Ignac", Przewodnik SKPB

Z przykrością informujemy, że przed kilkoma dniami zmarł Przewodnik SKPB Andrzej Czempiński "Ignac" (blacha 415).

Składamy wyrazy głębokiego współczucia przyjaciołom i rodzinie śp. Andrzeja.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę 20 czerwca o godzinie 14:00 w kościele w Żabieńcu koło Piaseczna.

Czytaj więcej...

Spotkania Karpackie - 17.04.2015

W najbliższy piątek odbędzie się kolejne z cyklu Spotkań Karpackich – tym razem pod hasłem „Na szlakach Łemkowszczyzny – ze wspomnień i doświadczeń językoznawcy-turysty”, a ich gościem będzie prof. Janusz Rieger, językoznawca, autor wielu opracowań i publikacji, w tym m.in. Słownictwo i nazewnictwo łemkowskie. Spotkanie będzie miało miejsce 17 kwietnia 2015 r. o godz. 18 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27.

Czytaj więcej...

III Memoriał Kuby "Freda" Fedorowicza - Jackowskiego

W sobotę 21 marca 2015 r. już po raz trzeci odbędzie się Memoriał Freda. Jak zwykle dzień podzielony będzie na dwie części: sportowe przedpołudnie i mniej sportowy, ale za to integracyjny wieczór :) Na początku, tradycyjnie na Ursynowie, w Szkole Podstawowej nr 340 (ul. Lokajskiego 3) odbędzie się turniej siatkówki. Rok temu wygrały Zuzanki, kto odniesie zwycięstwo tym razem? W tzw. " międzyczasie" liczne atrakcje dla osób, które się zmęczą kibicowaniem bądź graniem oczywiście :) W tym roku nowość - "Bieg na orientację" w dwóch odsłonach: dla ambitnych i dla maluchów.

Czytaj więcej...

Góry Wartości - Janusz Gołąb

GW1802 400W środę, 18 lutego o godzinie 18:30 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Góry Wartości. Gościem będzie Janusz Gołąb - alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I, członek legendarnego "Dream Team". 

Kiedy: 18.02.2015. godz. 18:30

Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11

UWAGA! Na spotkanie obowiązują zapisy. W czwartek 12 lutego o godzinie 13:00 na stronie organizatora pojawi się link do zapisów na spotkanie.  Pierwsze 120 osób otrzyma mailowe potwierdzenie, będące jednocześnie wejściówką. 

Zmarł Wojtek Czermiński "Szczota", Przewodnik SKPB

Z przykrością zawiadamiamy, że 11 lipca 2014 r. zmarł Przewodnik SKPB Wojtek Czermiński "Szczota", blacha nr 234.

Rodzinie i przyjaciołom śp. Wojtka składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pogrzeb odbędzie się dnia 17 lipca (czwartek ). Msza św. o godz. 12.15 w kościele św. Jozafata przy ul. Powązkowskiej 90, następnie odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz Powązkowski Wojskowy.

Czytaj więcej...

Zmarł Tomek "Trzy Świnki" Staniszewski, przewodnik SKPB

Tomasz Staniszewski

Tomasz Staniszewski Z przykrością zawiadamiamy, że w miniony weekend zmarł po ciężkiej chorobie nasz kołowy Kolega - Tomek "Trzy Świnki" Staniszewski, blacha 421.

Żonie Tomka - Ali (Roniewicz) Staniszewskiej - i córce Kasi składamy w imieniu Koła najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2.06.14 (w poniedziałek) o godz. 12 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków - 23.04.2014

Z inicjatywy Zarządu zwołane zostaje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków.

Zapraszamy Was 23 kwietnia 2014 (środa do sali 307 Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1). Zebranie rozpocznie się o 18:15, a w przypadku braku połowy członków zwyczajnych Koła drugi termin zacznie się o 18:30.

Czytaj więcej...

Góry wartości - spotkanie z Krzysztofem Wielickim NOWY TERMIN !

Plakat Krzysztof Wielicki 2nd version

 

UWAGA! Spotkanie z cyklu Góry Wartości z Krzysztofem Wielickim odbędzie się w poniedziałek 3 marca o godz. 18:30 w auli dawnej biblioteki uniwersyteckiej (stary BUW), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Osoby zapisane na spotkanie styczniowe (odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora) zachowują swoją wejściówkę i proszone są o NIE wpisywanie się ponownie na listę zapisów. Aula w BUWie jest w stanie pomieścić 450 osób, oznacza to, że będą prowadzone zapisy dla kolejnych 300 osób. Link do zapisów pojawi się na stronie organizatora, we wtorek 25 lutego o godzinie 15:00 (TUTAJ). 

Czytaj więcej...

Wigilia SKPB - 17 grudnia 2013

 Wszechobecny od listopada temat nadchodzi wielkimi krokami – coraz bliżej święta.

Bardzo serdecznie zapraszamy więc na Wigilię SKPB, która odbędzie się we wtorek, 17 grudnia 2013, o godzinie 19:45 sali 427a w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Czytaj więcej...

Góry wartości - Aleksander Lwow

Plakat 65 - A3Przed nami kolejne spotkanie z cyklu Góry Wartości. Tym razem gościć będziemy Aleksandra Lwowa, polskiego alpinistę i himalaistę, uczestnika wypraw w Himalaje, m.in.  na K2, Yalung Kang, Broad Peak, Mount Everest. Zdobywca czterech ośmiotysięczników. Redaktor naczelny magazynu "Góry i alpinizm". 

Kiedy: 10 grudnia, godzina 18:30

Gdzie: 1 Piętro, lokal 30, ul. Foksal 11

UWAGA! Na spotkanie obowiązuje lista zapisów. W czwartek, 5 grudnia o godzinie 15.00 TUTAJ pojawi się lista zapisów. Pierwsze 160 osób otrzyma wiadomość potwierdzająca udział w spotkaniu, będącą jednocześnie wejściówką. 

Góry, wartości i film! - Dariusz Załuski (blacha 407) 12 listopada

Plakat 58

W ciągu pierwszych trzech minut od opublikowania listy zapisów na spotkanie z Dariuszem Załuskim zgłosiło się ponad 270 osób. Niestety ze względów bezpieczeństwa sala organizatora może pomieścić 160 osób. Dla osób, które nie dostały się na spotkanie, w ramach rekompensaty za wyrządzone szkody moralne mamy małą niespodziankę :) Spotkanie z Dariuszem Załuskim będzie transmitowane na żywo w telewizji Foksal Eleven

Góry wartości - 12 listopada rozpoczynamy nowy sezon spotkań. Gościem będzie Dariusz Załuski, który chce podzielić się swoją pasją i zarazić także Ciebie fascynacją rejonem Himalajów!

Dariusz Załuski - czołowy polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa (blacha 407). Autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 i dwukrotnie Mount Everest. 

Czytaj więcej...

Uwaga - aktywny bakcyl

Z różnych stron Polski dochodzą pogłoski o nowym niebezpiecznym bakcylu. Ciężko ustalić jakiekolwiek szczegóły dotyczące tego zagrożenia. Sanepid informuje, że nie prowadzi statystyk dotyczących zachorowań na nową chorobę. Jednak z naszych informacji wynika, że częste przypadki “złapania” ryzykownego bakcyla dotyczą podróżników. Udało nam się zidentyfikować kilka osób zarażonych bakcylem, które zgodziły się ujawnić nam swoje nazwiska i opowiedzieć o zagrożeniach związanych ze złapanym bakcylem.

Czytaj więcej...

Spotkania kołowe w nowym miejscu!

Drodzi Przewodnicy, Kursanci, Sympatycy!

Po kliku tygodniach szeptanych zapowiedzi i niejasnych aluzji możemy wreszcie z radością ogłosić: Udało nam się znaleźć miejsce na wtorkowe spotkania Koła! Już w najbliższy wtorek, 15 października gościny udzieli nam kawiarnia Południk Zero (ul. Wilcza 25).

Na początek, o godzinie 20:00, kolega Piotrek Kłosowicz pokaże kilka zdjęć i opowie o tym, jak biega się wokół Mount Everestu.

A potem bedzie czas, żeby poprostu posiedzieć i pogadać. I tak co tydzień.

Zapraszamy serdecznie!

Zarząd

Nowa Książka: Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora, aut. Andrzej Wielocha

W połowie sierpnia tego roku trafił do księgarń album zatytułowany „Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora. Najpiękniejsze Fotografie”, którego autorem jest Andrzej Wielocha. Książka zawiera ponad 100 starannie wybranych przez autora i opatrzonych przez niego obszernym komentarzem archiwalnych fotografii pochodzących z bardzo różnych źródeł, w tym wiele publikowanych po raz pierwszy.

Czytaj więcej...

Stwórz z nami kalendarz na 2014 rok!

Kalendarz górski

Jeszcze tydzień! Uwaga, termin nadsyłania zdjęć przesunięty do 22.09.2013!

Masz świetne zdjęcie z Twojego ulubionego miejsca w Bieszczadach albo ciekawe ujęcie pieca w Teodorówce czy hamaka na bazie? A może posiadasz zdjęcie najlepszej potrawy z gara czy też ujęcie ogniska, buta, plecaka, strumienia, jara, stopy w błocie? Po raz kolejny planujemy wydać kalendarz SKPB. Tym razem zbieramy zdjęcia związane z Beskidem Niskim, Bieszczadami i ...  SKPB:) Wszystko, wszystko co kojarzy Ci się z tegoroczną tematyką będzie mile widziane!

Czytaj więcej...

40 lat Magur!

„Magury” ukazują się już od 40 lat! Z tej okazji przypominamy spis treści dotychczas wydanych numerów. Pierwszy raz ukazały się one z okazji VIII Rajdu w Beskidzie Niskim w 1972 roku. Wcześniej jednak, począwszy od pierwszego rajdu w 1965 roku, publikowany był towarzyszący rajdowi informator krajoznawczy "Beskid Niski". Z czasem "Magury"  przerodziły się w rocznik krajoznawczy poświęcony Beskidowi Niskiemu, ukazujący się regularnie, poza przerwami w latach 1977 i 1994–1995.

Czytaj więcej...

Zmarł Jerzy "Szwagier" Czarnocki (1933-2013)

Siódmego lipca 2013 roku w wieku 80 lat zmarł

 

Jerzy „Szwagier” Czarnocki

 

Miłośnik gór i dobry ich Duch. Przyjaciel SKPB Warszawa i przyjaciel wielu przewodników naszego Koła.

Mamy nadzieję, że błękitny świt wita Cię już w miejscu, co nie ma go na mapie...

 

Przyjaciele ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich

Czytaj więcej...

Polska przybliża świat - Kamerun

Plakat_47_-_A3Dlaczego insekty pełnią dużą rolę w lokalnej diecie, jak wygląda ceremonia pogrzebowa lokalnego przywódcy plemienia? O kulturze i zwyczajach mieszkańców Kamerunu opowiedzą nam Kasia Rubel i Jacky - wychowanka „Misji Kamerun”. To ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu "Polska przybliża świat". Zapraszamy we wtorek, 11 czerwca o godz. 18.30 na 1Piętro. Wstęp wolny!

Czytaj więcej...

Slajdowisko - NANGA DREAM - 29.05 (środa)

Nanga_Dream_-_plakat

Studencki Klub Górski serdecznie zaprasza na Slajdowiska. W środę 29 maja o godz. 20:15 w Auli Głównej Starego BUWU (Kampus Główny UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) wystąpi Tomasz Mackiewicz z pokazem „ NANGA DREAM”. Wstęp wolny!


Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.skg.uw.edu.pl

 

Czytaj więcej...

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków - 4.06.2013

Z inicjatywy Zarządu zwołane zostaje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków celem przyjęcia niezbędnych zmian w Statucie.

Zapraszamy Was 4 czerwca 2013 (wtorek) do sali 307 Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1). Zebranie rozpocznie się o 18:30, a w przypadku braku połowy członków zwyczajnych Koła drugi termin zacznie się o 18:45.

Czytaj więcej...

Człowiek gór: Ryszard Pawłowski

Plakat_42_-_A3

W poniedziałek, 20 maja  o godz. 18.30, ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Góry Wartości”. Gościć będziemy Ryszarda Pawłowskiego – człowieka dobrze znanego w środowisku górskim pod pseudonimem „Napał”. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „40 lat w górach” i uzyskać autograf autora. Na spotkanie obowiązują zapisy!

 

Dzień: 20 maja 2013 roku

Godzina: 18.30

Miejsce: 1Piętro

Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

 

UWAGA: w czwartek, tj. 16 maja, o godz. 15.00 tutaj pojawi się lista umożliwiająca zapisanie się na spotkanie

Czytaj więcej...

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków - 9.04.2013

Realizując wolę walnego zebrania członków Koła z 9 marca 2013 zwołujemy Nadzwyczajne Walne Zebranie członków.

Zapraszamy Was we wtorek 9 kwietnia 2013 do sali 308 Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1). Zebranie rozpocznie się o 18:30, a w przypadku braku obecności połowy członków zwyczajnych podczas I terminu, termin II rozpocznie się o 18:45.

Obrady będą dotyczyły chaty w Teodorówce oraz finansów SKPB. Poniżej planowany porządek obrad:

 

Czytaj więcej...

Meksyk - Polska przybliża świat

Plakat_37_-_A3Jak smakuje prawdziwa meksykańska kuchnia? Czy żółwie mają pępki? Dlaczego w Meksyku jest tyle piramid? – na te oraz inne pytania odpowiedzi udzieli nam Zofia Dulska – podróżnik i fotograf. Zapraszamy 23 kwietnia o godz. 18.30 na 1Piętro na subiektywną relację z półrocznego pobytu w Meksyku. Wstęp wolny!

Dzień: 23 kwietnia 2013 roku
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

Czytaj więcej...

"Góry wartości" - spotkanie z Olą Dzik

Plakat_34_-_A3We wtorek 26  marca, o godzinie  18.30  odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Góry wartości”. Tym razem 1Piętro będzie gościć alpinistkę Aleksandrę Dzik. Podczas spotkania po raz kolejny przeniesiemy się w świat niebezpiecznych siedmio- i ośmiotysięczników i poczujemy ostry klimat górskiej wędrówki.

 

Dzień: 26 marca 2013 roku
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa


Na udział w spotkaniu obowiązują zapisy. Lista pojawi się pod tym linkiem w czwartek, 21 marca o godz. 15.00!

Czytaj więcej...

Madagaskar - wyspa przodków - 12.03.2013

Plakat_31_-_A3Po Azji, Australi, Pamirze, przyszedł czas na jedną z największych wysp – Madagaskar. W cyklu „Polska przybliża świat” wraz z Karoliną Marcinkowską już 12 marca o godz. 18.30 zapoznamy się z kulturą wyspy.


Termin: 12 marca 2013 roku
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

Czytaj więcej...

Azja dla początkujących

azja_dla_pocztkujcych

 

Jak daleko można zajechać w Azji za 10 dolarów? Co zrobić by podróż trwała aż dwa lata? Już wkrótce będzie wyjątkowa okazja by poradzić się dwójki osób, które odpowiedzi na te i podobne pytania przetestowały na własnej skórze. Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Olą Nikiel i Łukaszem Superganem pod tytułem "Azja dla początkujących"


Czytaj więcej...

I Memoriał Kuby Fedorowicza aka Freda - 9 marca

Mija rok od śmierci naszego kolegi - Kuby Fedorowicza. Jego koledzy i koleżanki zorganizowali z tej okazji turniej piłki siatkowej.
Informacje znajdziecie poniżej oraz na facebookowej stronie Memoriału.
Dziewiątego marca rozegramy w hali UCSiR-u przy ul. Hawajskiej 7 turniej piłki siatkowej.
W ramach naszego spotkanie tworzymy dla Was "strefę rodzinną" - a tam można będzie spróbować swoich sił na slacklinie, wziąć udział w turnieju tenisa stołowego czy zapoznać się z tajnikami park-our i capoeiry.

Czytaj więcej...

Walne zebranie członków SKPB Warszawa - 19.03.2013

wal_3W imieniu Zarządu Stowarzyszenia SKPB Warszawa zapraszamy członków naszego Koła na coroczne walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Zebranie odbędzie się dnia 19 marca 2013 roku (wtorek), w sali 308, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (Pl. Politechniki 1) w Warszawie.

Czytaj więcej...

Góry wartości - Michał Kochańczyk

Plakat_29_-_A3

We wtorek 26 lutego o godz. 18:30 kolejne spotkanie z cyklu "Góry wartości". Gościem 1Piętra będzie Michał Kochańczyk, podróżnik, himalaista, alpinista, kajakarz. 

 

Uwaga! Na spotkanie obowiązują zapisy. W czwartek 21 lutego o godz. 15:00 na stronie organizatora pojawi się lista pozwalająca zapisać się na spotkanie. Pierwsze 170 osób otrzyma mailowe potwierdzenie, będące jednocześnie wejściówką. 

Czytaj więcej...

Polska przybliża świat – Azja

Plakat_23_-_A3

Wierzenia, kultura, obyczaje – Łukasz Supergan, podróżnik i fotograf spędził dwa lata na ścieżkach Azji, teraz podzieli się swoimi obserwacjami z gośćmi 1Piętra. Zapraszamy 12 lutego, o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu „Polska przybliża świat”.

 

Termin: 12 lutego 2013 roku

Godzina: 18.30

Miejsce: 1Piętro

Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

 

Czytaj więcej...

Góry wartości - spotkanie z Anną Czerwińską - 29.01

Plakat_24_-_A3Już 29 stycznia kolejne, trzecie spotkanie z cyklu „Góry Wartości”, tym razem gościem będzie Anna Czerwińska. Serdecznie zapraszamy. 

 

Termin: 29 stycznia 2013 roku

Godzina: 18.30

Miejsce: 1Piętro

Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

 

UWAGA!

Obowiązuje LISTA ZAPISÓW.

Lista zapisów pojawi się w czwartek 24 stycznia o godz. 15.00 na stronie Organizatora (link) Pierwsze 170 osób otrzyma mailowe potwierdzenie będące jednocześnie wejściówką.

Czytaj więcej...

Spotkania Karpackie: Najnowszy Rewasz, Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie

W ramach kolejnej odsłony Spotkań Karpackich, jak zwykle w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27, w dniu 18 stycznia 2013 r. o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z dr Grzegorzem Rąkowskim, oraz na promocję przewodnika krajoznawczo-historycznego jego autorstwa pt. "Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część zachodnia", ukazującego się właśnie nakładem Oficyny Wydawniczej „Rewasz”.

Czytaj więcej...

Wigilia SKPB - 18 grudnia 2012

Wszechobecny od listopada temat nadchodzi wielkimi krokami – coraz bliżej święta.

Bardzo serdecznie zapraszamy więc na Wigilię SKPB, która odbędzie się we wtorek, 18 grudnia 2012, o godzinie 19:00 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Czekać będą drogowskazy, które zaprowadzą was do odpowiedniej sali.

Czytaj więcej...

W drodze po Koronę – Kinga Baranowska

Kinga_JPGZapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Góry wartości”. Naszego gościa chyba nie trzeba przedstawiać. O wartościach w górach najwyższych opowie nam Kinga Baranowska – pogromczyni himalajskich szczytów: 11 grudnia, godz. 18.30, 1Piętro ul. Foksal 11.

BRAK MIEJSC!!

UWAGA!

Z powodu bardzo dużego zainteresowania projektem „Góry wartości”, za które bardzo dziękujemy, otwieramy listę zapisów osób chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu z Kingą Baranowską ( wtorek 11 grudnia g.18.30 ) Jednocześnie informujemy,  że ze względu na bezpieczeństwo i komfort uczestników spotkania ograniczamy liczbę osób do 170.

 

Czytaj więcej...

Sylwestrowy czas w Teodorówce

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia co raz bliżej! Zapraszamy na "Sylwestrowy czas w Teodorówce"! Chatka będzie otwarta już od 27 grudnia wieczorem, dla wszystkich chcących ją odwiedzić narciarzy, rakieciarzy, zimowych cyklistów lub piechurów. Ciepła herbata, kawa, skwierczące drewno w piecu... Na sylwestrową noc coś razem upichcimy a może i upieczemy? No i oczywiście zabawa w doborowym towarzystwie :)

Czytaj więcej...

Kalendarz SKPB 2013

kalendarz_SKPB_2013Kalendarz ścienny SKPB 2013 już dostępny! Super prezent na mikołajki lub święta! Cena: 15 PLN.

Dostępny w Warszawie:

- w Sklepie Podróznika na Kaliskiej 8/10,
- w kawiarni Południk Zero na Wilczej 25
- Księgarni edukacyjnej ul. Teligi 5/8 na Ursynowie.
- W Barze Rock, Śniadeckich 17
- na spotkaniu kołowym po wcześniejszym kontakcie na adres mailowy: skrzyniarz(at)gmail.com

Czytaj więcej...

Koncert "W górach jest wszystko co kocham"

banner_warszawa

Po raz drugi zapraszamy do warszawskiego Klubu Stodoła na kultowy koncert z cyklu W górach jest wszystko co kocham.

Koncert odbędzie się 15 grudnia o godz. 18 w Studenckim Klubie Stodoła (ul. Batorego 10). Bilety w cenie 25 zł (ulgowy) i 35 zł (normalny) już w sprzedaży. Dla studentów PW bilety po 12,50 zł (liczba biletów ograniczona).

Czytaj więcej...

Spotkanie z legendą himalaizmu! - 13 listopada

plakat_cichy

 

Leszek Cichy – guru himalaizmu, człowiek, który jako pierwszy w historii zdobył zimą Mount Everest, będzie gościem spotkania inaugurującego cykl „Góry wartości”. Bowiem góry to nie tylko sport i przygoda. To też spotkanie z samym sobą, walka z własnymi słabościami, otwarcie na duchowy wymiar życia.

Czytaj więcej...

Konkurs AL 2012 rozstrzygnięty!

 

"Lato z SKPfot5_mB. Historia prawdziwa" - konkurs na relacje z letnich wyjazdów rozstrzygnięty!!! Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkie zgłoszone prace w obydwu kategoriach. Wszyscy nagrodzeni, a jest ich aż 15 osób, otrzymają bony o wartości 50 zł, do wykorzystania w Sklepach Podróżnika. Dodatkowo każdy z uczestników konkursu otrzyma kartę rabatową i pakiet specjalnych zniżek na wybrane produkty turystyczne.  

Zapraszamy do objerzenia prac konkursowych!

Czytaj więcej...

Spotkania Karpackie: Zamieszanie na Pop Iwanie

16 listopada 2012 o godz. 18 rusza kolejny cykl „Spotkań Karpackich” w Muzeum Ziemi PAN (al. Na Skarpie 27).

 

"Zamieszanie na Pop Iwanie – dyskusja”
- Czy odbudowa Obserwatorium na Pop Iwanie jest na pewno dobrym pomysłem i czy ma w ogóle sens?
- Czy obiekt dydaktyczny w takim miejscu ma jakiekolwiek uzasadnienie i kto poniesie koszt jego utrzymania?
- Czy schronisko turystyczne o takiej kubaturze jest potrzebne na trzecim co do wysokości szczycie Czarnohory i czy jego budowa nie będzie wyrokiem śmierci dla tego fragmentu pasma?
Ne te i podobne pytania chcielibyśmy poszukać odpowiedzi. Zapraszamy na stronę: www.karpaccy.pl

Czytaj więcej...

Zapisy na 55-lecie SKPB w Wetlinie - 12-14.10.2012

Szanowni Przewodnicy i Sympatycy SKPB Warszawa,

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, uruchamiamy zapisy na 55-lecie SKPB w Wetlinie, która odbędzie się u rodziny Ostrowskich w dniach 12-14.10.2012 r.

 

Termin zgłoszeń upływa 26.09.2012. Prosimy jednak o szybsze zgłoszenia.

Czytaj więcej...

Ukazał się 42. oraz 43. tom Płaju!

Tom 42. jest wyjątkowy, gdyż poświęcony niemal w całości dwóm tylko tematom. Blisko połowę jego objętości zajmuje relacja Dariusza „Dzidy” Czerniaka z penetracji gór Metaliferi, południowej część gór Apuseni. Drugi blok tematyczny dotyczy jednej tylko góry – legendarnej Hnitesy w Górach Marmaroskich. Jerzy Montusiewicz i Jerzy Warakomski podchodzą do niej od razu z trzech stron. Poprzez historię jej zdobywania i poznawania od początku XIX w., poprzez ewolucję jej nazwy, wreszcie po wrażenia z zupełnie współczesnej wędrówki w tym rzadko odwiedzanym zakątku Karpat.

 

Czytaj więcej...

Pogrzeb Justyny

Dwudziestego czwartego lipca zmarła nasza kołowa koleżanka Justyna Pontek z domu Świdzińska.

Pożegnanie odbędzie się w czwartek 2 sierpnia o godzinie 10:00 w kościele pw. Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365).

Złożenie prochów do grobu odbędzie się w piątek 3 sierpnia o godzinie 10:00 na Powązkach Wojskowych.

 

Pawłowi, dzieciom i bliskim Justyny składamy wyrazy współczucia.

Koledzy z SKPB Warszawa

Czytaj więcej...

Remont dzwonnicy w Polanach Surowicznych

dzwonnica

Dzięki zaangażowaniu Klubu Turystycznego Elektryków "Styki" oraz Stowarzyszenia Magurycz zostanie wyremontowana dzwonnica w Polanach Surowicznych. Budowla, obecnie w ruinie, stoi samotnie od 65 lat obok nieistniejącej już cerkwi, w miejscu, które przed wojną tętniło życiem. Dzwonnica coraz bardziej niszczeje - nie ma dachu ani większości tynku. Pozostali jej już tylko społecznicy - opiekunowie pobliskiej Chałupy Elektryków oraz kamieniarze z Magurycza.

Czytaj więcej...

SKPB w mediach masowego rażenia ;)

traveler_skpbwmassmediaOstatnio SKPB pojawiło się w kilku ogólnopolskich mediach: Telewizji Polskiej i Programie Pierwszym Polskiego Radia. Raz przy okazji donsiosłego wydarzenia, kiedy indziej z racji obeznania z tematem. Świat już wie, które stowarzyszenie zna się na tematyce górskiej najlepiej ;)

16 kwietnia w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej odbył się wernisaż wystawy poświęconej niszczejącej cekwi w Bystrem. Wystawa została zorganizowana przy udziale SKPB, dlatego Koło pojawiło się w materiale telewizynym jako jeden z organizatorów. 

Czytaj więcej...

Ogólnopolska zbiórka pieniędzy na cerkiew w Bystrem

bystreCerkiew w Bystrem k. Ustrzyk Dolnych wciąż woła na ratunek. Można wspomóc jej remont, biorąc udział w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy, jaką organizuje Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (Oddział Bieszczadzki). Bez pilnego zabezpieczenia dachu budynek może nie przetrwać zimy, dlatego każde wsparcie – na konto czy w naturze – jest mile widziane.

Czytaj więcej...

Spotkanie Karpackie: Leon Getz - dzieje jednego Łemka

Nlogoa ostatnim przed wakacjami Spotkaniu (w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 w dniu 18 maja 2012 r. o godz. 18.00) zapraszamy na prelekcję współautora słynnego przewodnika „Powroty w Czarnohorę”, dr. Leszka Rymarowicza. Opowie on nam o arcyciekawej postaci malarza Leona Getza, w którego barwny życiorys wplecieni są apb. Szeptycki, Ukraińscy Strzelcy Siczowi, walki o Lwów w 1918 r., afera szpiegowska i nagie modelki, losy internowanych w Dąbiu pod Krakowem, ukraińska szkoła w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Czytaj więcej...

Spotkanie Karpackie: Karpacka Troja i nie tylko

W ramach kolejnej odsłony Spotkań Karpackich (jak zwykle w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27) w dniu 20 kwietnia 2012 r. o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z prof. Janem Machnikiem, wieloletnim kierownikiem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie, inicjatorem powstania Instytut Archeologii Uniwersytetu w Rzeszowie, a także przewodniczącym Komisji Prehistorii Karpat PAU.

Czytaj więcej...

Bystre w Warszawie - wystawa fotograficzna

bystreOd dziś do czwartku (19 kwietnia) w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą cerkwi w Bystrem i jej karpackiemu otoczeniu. Obecny stan świątyni jest dramatyczny – ponad stuletni budynek może się niedługo zawalić. Termin wystawy jest nieprzypadkowy, ponieważ jest to ostatnia chwila, aby dokonać rozliczenia podatkowego i przekazać 1% na organizację pożytku publicznego.

Czytaj więcej...

Spotkanie Karpackie: Łemkowie w XXI wieku w Polsce

Zapraszamy w dniu 16 marca 2012 r. o godz. 18 do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 na prelekcję dr Ołeny Duć-Fajfer pt. „Łemkowie w XXI wieku w Polsce”. O działalności stowarzyszenia „Ruska Bursa”, o szkolnictwie łemkowskim i kodyfikacji języka łemkowskiego, oraz o rozwoju kultury łemkowskiej i współczesnych relacjach między Polakami i Łemkami opowie łemkowska działaczka społeczna, poetka, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
Czytaj więcej...

Walne zebranie członków SKPB Warszawa - 13.03.2012

wal_3W imieniu Zarządu Stowarzyszenia SKPB Warszawa zapraszamy członków naszego Koła na coroczne walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Zebranie odbędzie się dnia 13 marca 2012 roku (wtorek), w sali 307, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (Pl. Politechniki 1) w Warszawie.

 

Czytaj więcej...

Przewodnik SKPB Kuba Fedorowicz nie żyje

Kuba FedorowiczZ wielkim smutkiem informujemy, że 9 marca zginął tragicznie nasz kolega, Kuba Fedorowicz. Dla nas - Fred.

Był człowiekiem pełnym zapału do wszystkiego: wyjazdów, spotkań i rozmów z ludźmi. Imponował nam konsekwencją, z jaką dążył do realizacji swoich pomysłów i marzeń. Śmiał się bez przerwy. Kochaliśmy Jego dystans do świata i skłonność do zamieniania w żart wszelkich konfliktowych sytuacji.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 2