Szkolenie zimowe I i II (Beskid Żywiecki)

ZAPISY: FORMULARZ
Zapisy i wpłata zadatku:
I termin - do 09.12.2019 do 23:59. Z powodu ograniczonej liczby miejsc noclegowych na ten termin zabieramy max 15 osób.
II termin - do 15.12.2019 do 23.59.

ZBIÓRKA:
I termin - 4.01 o godzinie 4:30 na Dworcu Warszawa Centralna - peron III
II termin - 10.01 wieczorem (szczegóły wkrótce)

POWRÓT:
I termin - 6.01 około północy,
II termin - 12.01 około północy

Czytaj więcej...

WYCIECZKA NA ZAPOZNANIE I (24 - 25.10.2020) - GORCE

WYCIECZKA NA ZAPOZNANIE I (24-25.10.2020) - GORCE

ZBIÓRKA: Piątek (23 października)g. 17:45 (proszę o punktualność!), dworzec PKP Warszawa Zachodnia, hol główny od strony Alei Jerozolimskich
POWRÓT: Poniedziałek (26 października), g. 02:00, dworzec PKP Warszawa Zachodnia
TRANSPORT: zapewniony przez Kierownictwo Kursu

SPRZĘT:

Folia NRC, kompas (osobne urządzenie, nie aplikacja w komórce), MAPA TERENU - skala 1:50 000 lub 1:75 000, dodatkowo warto mieć mapy górskich pasm przyległych (ważne - w tej samej skali co mapa zasadnicza, w przypadku wycieczek w Gorce: Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Tatry i Podhale [mapa Pienin zazwyczaj jest na jednej z dwóch ostatnich], polecamy mapy Wydawnictwa Compass), zegarek (dowolnie tani, ale nie w komórce). Długopis, notes (kartki do pisania). Zapalniczka + świeczka, kubek (ok. 0,5 l), menażka nadająca się do gotowania w ognisku, nóż do krojenia (i otwierania puszek, z ostrzem), łyżka, latarka + zapasowe baterie, cienka linka (ok. 5m), worek na śmieci (40l), gruby worek na śmieci (120l), kosmetyczka z rzeczami do higieny (na noclegach nie ma „wody bieżącej”, tak więc zabieranie większej kosmetyczki czy basenowego ręcznika jest pozbawione sensu).

Rzeczy, nawet w "nieprzemakalnych" plecakach, trzeba zawinąć w worki foliowe!! a buty zaimpregnować! Nie ma plecaków nieprzemakalnych. Warto zabrać folię (rozcięty worek) lub pokrowiec na plecak.

Instrumenty muzyczne: gitara i inne mile widziane, aczkolwiek należy mieć świadomość, iż ze względu na długość wycieczki pełne wykorzystanie ich dobrodziejstw może być utrudnione, co nie oznacza, iż jest nierealne. Ognisko będzie i szansa na wykorzystanie gitary również :)

PROWIANT:

 • kanapki na podróż / kolację w piątek po dojeździe na miejsce, drobna przegryzka na drogę powrotną
 • śniadanio-kolacje: 1 duży chleb (krojony – zabezpieczony przed zgnieceniem!); wędlina (300g); ser żółty (200g); rybki (1 puszka); pasztet (1 szt.); świeże warzywa (dające się nosić); dżem i inne dobre jadło na kanapki, 10 torebek herbaty lub mięty, cukier, kisiel (słodzony – 1 torebka)
 • obiad: makaron typu świderki lub podobny (125g, czas gotowania 8-10 minut), ryż (paczka 100- 125g, najlepiej gotujący się w 10 minut), kiełbasa (300g), 1 sos w torebce (szybki do przyrządzenia) lub koncentrat pomidorowy, 1 warzywa w puszkach (groszek, kukurydza, fasolka), cebula, czosnek, przyprawy (kostka rosołowa, zioła, itp).
 • „szybkie kalorie”: dużo łakoci w wersji łatwej do częstowania = odchodzimy od batonikowego skrytożerstwa, minimum 1 czekolada 
 • 1,5l butelka wody (z tworzywa sztucznego PET)
 • termos z herbatą (0,5-1l)

Posiłki w terenie przyrządzamy wspólnie, a gotujemy na ognisku. Posiłki: śniadanie *2, obiad *2, kolacja po dojeździe, po przyjściu na nocleg i kolacja / przegryzka w drodze powrotnej. Po drodze może nie być możliwości uzupełnienia prowiantu – zakupy należy zrobić przed wyjazdem!

Nocleg: w pomieszczeniach nieogrzewanych - wiatach i szałasach pasterskich, w skrajnym przypadku biwak plandeką (2 noclegi w terenie w różnych miejscach: z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę)

 

KOSZT WYCIECZKI:

225 + ewentualne zakupy spożywcze + rezerwa 25 zł

Z tej kwoty zbieramy zadatek 150 zł płatny w terminie 3 dni od daty zapisu na wycieczkę, nie później niż  poniedziałek poprzedzający wyjazd na konto Kursu ) do 12:00 (jeśli przelew robisz w poniedziałek - prosimy o podesłanie potwierdzenia wykonania przelewu na adres mailowy kierownictwa Kursu):

Tytuł: "TWÓJ_EMAIL_KTÓRY_PODAŁEŚ_W_ZAPISACH - wycieczka na zapoznanie 24-25.10.2020"
70 2130 0004 2001 0380 3475 0002
Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie
ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa
VW Bank Direct

Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z wyjazdu po wtorkowym wykładzie poprzedzającym dany wyjazd.

 

ZAGADNIENIA:

Zapoznajcie się z poniższymi zagadnieniami (będziemy o nich rozmawiać w czasie wyjazdu, niekoniecznie o wszystkich ale o tych które się pojawią na trasie).

 • Tematy szczegółowe – grupa I (obowiązuje pobieżna znajomość każdego z tematów + szczegółowa znajomość wybranego tematu)

  • Przyroda ożywiona Gorców: piętra roślinności w górach, parki narodowe, formy ochrony przyrody, ochrona czynna i bierna
  • Przyroda nieożywiona Gorców– rodzaje skał, budowa geologiczna, ciekawostki geologiczne z obszaru wycieczki
  • Historia: dzieje terenu, w który jedziecie, najważniejsze wydarzenia
  • Osadnictwo
  • Gospodarka pasterska (rok pasterski, zwyczaje) 6. Kultura ludowa, gorczańskie kapliczki
 • Tematy ogólne:

  • topografia Gorców:
   • główne szczyty, przełęcze, pasma, rzeki
   • miejscowości, sieć dróg
   • schroniska, chatki, bazy studenckie, główny szlak beskidzki
   • granice
   • otaczające grupy górskie
  • komunikacja i wiadomości praktyczne

   

 • Tematy szczegółowe – grupa II (obowiązuje pobieżna znajomość każdego z tematów + szczegółowa znajomość wybranego tematu, przy czym za jeden temat uznaje się jedną pozycję, np. 1.b o ile nie znajduje się przy niej zastrzeżenie „nie obowiązuje jako odrębny temat”)

  • Znane osoby:
   • Kazimierz Przerwa-Tetmajer,
   • Władysław Orkan,
   • Józef Kuraś „Ogień”,
   • ks. Józef Tischner

  • Kościoły podhalańskie
   • Nowy Targ (nie obowiązuje jako odrębny temat),
   • Dębno,
   • Łopuszna (nie obowiązuje jako odrębny temat),
   • Harklowa,
   • Grywałd
 • Tematy szczegółowe – grupa III (obowiązuje pobieżna znajomość każdego z tematów)

  • Dwór w Łopusznej
  • Nowy Targ
  • Historia regulacji wód Dunajca, Zalew Czorsztyński 
  • Rozwój sieci kolei żelaznych w Karpatach, skansen w Chabówce
  • Zamki w Niedzicy i Czorsztynie

 Pobieżna znajomość każdego z tematów oznacza przeczytanie informacji na dany temat dostępnych w Internecie lub przewodniku tak, aby temat nie był „obcy” (polecamy w szczególności przewodniki wydawnictwa Rewasz i oczywiście zasoby wiedzy w Internecie – najlepiej portale lokalne, wykraczające poza wiedzę z Wikipedii). Szczegółowa znajomość tematu oznacza możliwość przeprowadzenia krótkiego (2-5 minutowego) wystąpienia na wybrany temat. Na wycieczce na zapoznanie nie narzucamy tematów odgórnie ani nie dzielimy się tematami – wybierzcie tematy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, starając się jednak, aby obejmowały one różne dziedziny.

KONTAKT W SPRAWACH ZAPISÓW I PŁATNOŚCI: ten sam, co zwykle :)

Manewry Nizinne II (16-17.11.2019)

56. Kurs SKPB 2019/20

MANEWRY NIZINNE II (16-17.11.2019) – Okolice Warszawy

ZBIÓRKA: sobota 16.11.2019 o 06:50 - Dworzec Warszawa Śródmieście (PKP, środkowy peron, prosimy o punktualne przybycie).
POWRÓT: niedziela 17.11.2019 – godziny wieczorne, pociągiem lub autobusem (zależy od grupy).
BILETY: na dojazd kupuje Kierownictwo Kursu, na powrót kupujecie sami.
ZAPISY:  przez formularz
Czytaj więcej...

Manewry Nizinne I (09-10.11.2019)

56. Kurs SKPB 2019/20

MANEWRY NIZINNE I (09-10.11.2019) – Okolice Warszawy

ZBIÓRKA: sobota 09.11.2019 o 06:50 - Dworzec Warszawa Śródmieście (PKP, środkowy peron, prosimy o punktualne przybycie).
POWRÓT: niedziela 10.11.2019 – godziny wieczorne, pociągiem lub autobusem (zależy od grupy).
BILETY: na dojazd kupuje Kierownictwo Kursu, na powrót kupujecie sami.
ZAPISY:  przez formularz
Czytaj więcej...

Wycieczka na zapoznanie IV (01-03.11.2019) - Beskid Śląski

56. Kurs SKPB 2019/20

WYCIECZKA NA ZAPOZNANIE IV (01-03.11.2019) – Beskid Śląski

ZBIÓRKA: Piątek (1 listopada), g. 13:00 (proszę o punktualność!), Dworzec Centralny, peron III.
POWRÓT: Niedziela (3 listopada), g. 22:33, Dworzec Centralny.
BILETY: kupuje Kierownictwo Kursu
Czytaj więcej...

RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz.Urz. UE L 119 (dalej „RODO”), informujemy, iż:

 1. Administratorem danych osobowych zamieszczonych w formularzu zapisów na Kurs dla Kandydatów na Przewodników Górskich Beskidzkich SKPB Warszawa jest Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 4/U9B, 00-131 Warszawa, zarejestrowane w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS nr 0000108052, NIP 527-24-04-895, REGON 011569906 (dalej „SKPB Warszawa”). Z Administratorem można się skontaktować poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu organizacji szkolenia na Kursie dla Kandydatów na Przewodników Górskich Beskidzkich SKPB Warszawa.
 3. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Państwa zgody (art. 6 ust. 1 pkt a) RODO).
 4. Odbiorcami Państwa danych osobowych będą następujące kategorie podmiotów: dostawcy usług  telekomunikacyjnych i hostingowych - Google Ireland Limited.
 5. W związku z korzystaniem z usług firmy Google Państwa dane osobowe mogą być przechowywane na serwerach w krajach trzecich (poza EOG), na podstawie standardowych klauzul umownych.
 6. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu zakończenia uczestnictwa w Kursie dla Kandydatów na Przewodników Górskich Beskidzkich SKPB Warszawa.
 7. Posiadają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do ich przeniesienia. Wniesienie żądania usunięcia danych jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w Kursie dla Kandydatów na Przewodników Górskich Beskidzkich SKPB Warszawa.
 8. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 9. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych narusza obowiązujące przepisy prawa.
 10. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jest ono jednak warunkiem umożliwiającym uczestnictwo w Kursie dla Kandydatów na Przewodników Górskich Beskidzkich SKPB Warszawa.
 11. W oparciu o podane przez Państwa dane osobowe nie będzie dochodziło do zautomatyzowanego podejmowania decyzji.

Wycieczka na zapoznanie I (12-13.10.2019) - Gorce

56. Kurs SKPB 2019/20

WYCIECZKA NA ZAPOZNANIE I (12-13.10.2019) - GORCE

ZBIÓRKA: Piątek (11 października), g. 17:30 (proszę o punktualność!), Dworzec Centralny, peron III.
POWRÓT: Poniedziałek (14 października), g. 00:48, Dworzec Centralny.
BILETY: kupuje Kierownictwo Kursu

Czytaj więcej...

Rozpoczyna się 56. Kurs Przewodników Górskich

Góry i piesze wędrówki to Twoja pasja? Lubisz też posiedzieć przy ognisku? Ponad wszystko cenisz sobie dobre żarty i czas spędzony z dala od cywilizacji? Chcesz poznać ciekawych ludzi? W takim razie Kurs Przewodników Górskich SKPB Warszawa jest właśnie dla Ciebie!

56. edycja Kursu SKPB Warszawa rozpocznie się 8 października 2019 roku. Tego dnia zapraszamy na wykład inauguracyjny, na którym opowiemy, jak dokładnie wygląda kurs. Przygotujcie sobie listę pytań!  

Czytaj więcej...